Jeseň

Jeseň je jedno zo štyroch ročných období. Niekto ju má rád, teší sa na ňu, iný ju berie len ako prechodné obdobie medzi letom a zimou. Poďme si porovnať ako vnímajú jeseň ľudia v odlišnom veku.

Malé dieťa (škôlkar)

Škôlkar ju prežíva veľmi dobre. Rád sa hádže do lístia alebo doňho kope, vyhadzuje ho do vzduchu alebo sa s ním hrá. Zbiera listy, v škôlke ich nafarbí a otláča na papier. Taktiež si púšťa farebného šarkana. Zbiera gaštany, z ktorých si vyrába postavičky. V materských školách sa koná Halloween. Rodičia svojim deťom vyrezávajú do tekvice rôzne tváre z geometrických útvarov a aby tekvica vyzerala ako strašidlo, do tekvice dávajú sviečku.

Ako vníma jeseň tínedžer

Tínedžer prežíva jeseň tak trochu inak ako škôlkar. Nezabudne ku všetkému pridať svojský komentár. Napríklad: Nemám si čo obliecť, bože, zasa škola, nechce sa mi ísť do školy, zase tie hrozné úlohy. Alebo na jeseň s obľubou nosí na hlave kapucňu a slnečné okuliare. Nadáva na hmlu alebo na šmykľavé lístie, komentuje deti, ktoré sú trápne, lebo si púšťajú šarkana. Nevie sa dočkať jesenných prázdnin.

Ako vníma jeseň dospelý

Dospelý ju vníma pozitívne, najmä keď je pekné počasie a dlhé babie leto. Rád chodí na prechádzky, pozerá na sfarbené lístie. Vychutnáva si čaj z nazbieraných byliniek pri čítaní knihy. zametá v záhrade lístie, zbiera úrodu. Teší sa z gaštanov, ktoré mu jeho deti dajú do vreciek. Na Halloween vyrezáva tekvice. Spomína na svojich predkov a známych, čo tu už nie sú medzi nami. Chodí na hroby zapaľovať sviečky a zdobí hroby kvetmi.

Starší človek

S obľubou sedáva v parku, užíva si posledné teplé slnečné lúče. Taktiež chodí na cintorín a spomína na zosnulých. Upratuje okolie domu, hrabe lístie a zbiera úrodu, napríklad zemiaky , jablká, kapustu. Je citlivejší na zlé počasie. Podľa počasia vie, kedy bude pršať, lebo ho bolia kĺby. Pomáha vnúčatám zbierať gaštany, rád chodí do lesa na huby a suší ich do vianočnej kapustnice. Chce, aby už zasa bola jar.
Aj takto ľudia vnímajú jeseň, vraj najfarebnejšie ročné obdobie.

 

Pripravil(a)

Mohlo by sa vám páčiť

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.