Advent

Pôvodne pochádza výraz advent z gréckeho slova epifaneia (zjavenie), ktorý označoval príchod božstva do chrámu alebo návštevu kráľa.

Advent je obdobie prípravy na slávenie narodenia pána. V 4.storočí sa z kresťanského východu dostalo do Gálie (územie Francúzska, Belgicka, Švajčiarska a čiastočne Holanska, Nemecka a Talianska) a Španielska. V Gálii sa advent začína už na sv. Martina a v Španielsku 24.novembra. V rímskej liturgii trvalo obdobie adventu dva týždne a malo charakter očakávania či prípravy na príchod Božieho syna. Vianočná doba sa od 4. storočia pohybovala medzi 11.novembrom a 6. januárom, na ktorý pôvodne pripadala oslava narodenia Ježiša Krista. Týchto osem týždňov predstavovalo spolu 40 dní. Začiatky adventu siahajú do 4. storočia, kedy sa oslavoval určitý počet (2 až 6) adventných nedieľ. Až rímsky pápež Gregor Veľký stanovil adventný čas na 4 týždne.

Zdroj:https://sk.wikipedia.org/wiki/Advent

 

 

 

 

 

 

 

 

Pripravil(a)

Mohlo by sa vám páčiť

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.