Mestská polícia opäť na našej škole

Dňa 6. 4. 2017 na našu školu po 2. krát zavítala mestská polícia. Jeden z príslušníkov, policajt Maroš Štrba robil prednášky pre siedmakov o možných závislostiach, ktoré hrozia nielen mládeži ale aj dospelým.

Podľa odborníkov patria závislosti medzi celoživotné choroby, z ktorých sa nedá vyliečiť – dá sa len abstinovať. Závislosti sa rozdeľujú na 4 hlavné skupiny: látkové – nelátkové a legálne – nelegálne. K závislostiam ako sú alkohol a cigarety pribudli aj novodobejšie závislosti ako napríklad hazard, sociálne siete, mobily ale aj shopping a workoholizmus.

Žiaci boli upozornení najmä na nebezpčenstvo gamblingu, nakoľko pri tejto závislosti nedochádza síce k priamemu poškodzovaniu zdravia, ale vzniká tzv. finančná závislosť najmä od nebankových inštitúcií.  Týmto sa dostávajú do problémov aj celé rodiny a riešenie tejto závislosti je veľmi problematické a zdĺhavé. K nezákonnému stavu dochádza aj zo strany stávkových kancelárií, kedy s vidinou zisku umožňujú tieto kancelárie tipovať a zúčastňovať sa na hazarde aj osobám mladším ako 18 rokov.

K podobnej závislosti možno priradiť aj shopping, pretože dochádza k psychickej poruche, kedy osoby majú nutkanie nakupovať aj veci, ktoré nepotrebujú a nevyužívajú.

V našom veku by hranice mali určovať hlavne rodičia, ktorí by mali dbať na to, aby ich deti netrávili pri počítači priveľa času. Niektoré deti strávia pri počítači aj 10 hodín. Vtedy však môžu nastať situácie, keď dieťa prestane vnímať realitu a začne všetko vnímať vo virtuálnom svete, resp. v hráčskej verzii.

Pripravil(a)

Mohlo by sa vám páčiť

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.