Na našu školu zavítala mestská polícia

Na našej škole bola polícia. Išlo o prednášku mestského policajta o záškoláctve. Policajt prišiel na základe žiadosti našej školy, ktorá požiadala mestskú políciu o túto prednášku.


Policajt prednášal v jednotlivých témach na túto tému, každej triede však rozprával o tom istom. Rozprával žiakom čo je to vlastne záškoláctvo, kedy sa žiaci dopúšťajú tohto činu a podobne. Spomenul okrem iného aj to, že pri pravidelnom a opakovanom záškoláctve môže dôsť ku trestnému činu záškoláctva a v prípade maloletého dieťaťa (dieťa, ktoré ešte nedovŕšilo vek 18 rokov) dochádza ku odobratiu dieťaťa od rodičov. Záškoláctvo je teda nebezpečné.

Podľa pána policajta dochádza ku záškoláctvu niekoľkými spôsobmi, často aj prostredníctvom rodičov. Teda vyjadril sa tak, že táto prednáška by mala byť určená žiakom ale i rodičom súčasne. V jednom prípade je “chodenie poza školu” pre tohto policajta prípustné, a to v prípade, že daný žiak trpí šikanou. Takýmto spôsobom dochádza k odhaleniu šikany, v prípade že žiak sa bojí priznať sa priamo. Toto je podľa mestského policajta Maroša Štrbu jediná možnosť, kedy by on jednoznačne ospravedlnil záškoláctvo, avšak len do tej chvíle, kým sa šikana neodhalí a eliminuje. Prednáška bola počas vyučovacej hodiny v každej triede individuálne. Mestská polícia Martin sa pravidelne stretáva s mladými ľudmi počas vyučovania, ktorí vymeškávajú školu a trávia čas vyučovania v baroch, požívaním alkoholických nápojov a fajčením tabakových výrobkov. Ďalej sa takéto záškoláctvo rieši s rodičmi prostredníctvom školy, pokiaľ je “chodenie poza školu” dlhodobejšie tak sa to môže riešiť aj prostredníctvom úradu sociálnych vecí a rodiny, kedy môže nastať odobranie detí zo starostlivosti rodiča a tým im končí všetok komfort, ktorý mohli doma prežívať, pretože v týchto sociálnych zariadeniach, kde sú mladíci na istý čas umiestnení, majú presné rozvrhy kedy a čo majú robiť. Večierku majú o deviatej hodine večer a teda to už nie je tzv. “do kedy mi dovolia rodičia”. Taktiež v týchto centrách nemajú mladý ľudia povolené ísť von s priateĺmi do mesta či na ihriská a podobne. Skrátka trávia čas len tam a nemajú príliš veľa možností.

Toto sú dôsledky rozšíreného “chodenia poza školu”, avšak záškoláctva sa žiaci dopúšťajú napríklad aj keď rodičia naplánujú dovolenku koncom augusta a začiatkom septembra, teda dajú síce žiakovi ospravedlnenku, ale toto sa tiež považuje za záškoláctvo. Toto však nie je to veľmi zlé, keďže žiak má ospravedlnenku na rozdiel od toho zlého, kedy žiak vynecháva školu a nikto o tom nevie. Dokonca ani rodičia, ktorí sa nachádzajú v práci nie sú dostatočne informovaný o tom, kde je ich dieťa a čo práve robí. Toto ale nie sú všetky možnosti či príčiny záškoláctva, preto si treba dávať pozor.
Dôvod, prečo škola požiadala o túto prednášku nie je známy.

Pripravil(a)

Mohlo by sa vám páčiť

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.