Okresné kolo Dejepisnej olympiády

Dňa 14.2. sa v centre voľného času Kamarát uskutočnilo okresné kolo Dejepisnej olympiády. Samozrejme, ako väčšina súťaží, bolo niekoľko kategórii. Ťažko povedať, či to bolo príliš ťažké alebo príliš ľahké, veď posúďte sami.


Kategorizácia bola bežná, väčšinou je rovnaká:
Kategória C – 9. ročník
Kategória D – 8. ročník
*Kategória E – 7. ročník
*Kategória F – 6. ročník
*poznámka: kategórie E a F mali rovnakú tému aj otázky.

Samotná súťaž pozostávala z dvoch testov.
Prvý test, bola monotematická časť teda tá, ktorá bola určená na danú tému. Téma bola učiteľom určená vopred, aby mohli žiakov dostatočne pripraviť. Každá kategória mala inú tému (teda okrem kat. E a F, tie mali spoločnú). Táto časť bola hlavná, teda tu mohli žiaci dostať najviac bodov. Stavba testu bola jednoduchá, test bol určený len na pozorné čítanie otázok a vedomostí žiakov. Niektoré otázky mali viacero podotázok, iné nemali žiadnu. Tento test bol čisto teoretický, teda len o vedomostiach žiakov. Učebného materiálu bolo dosť veľa pre každú kategóriu, autori teda mali z čoho vyberať. Samozrejme, ako na každej olympiáde, aj na tejto boli niektoré otázky dosť zákerné.

Druhý test bol o miestej obci, teda o Martine. Všetky kategórie mali tento test rovnaký. Boli v ňom obrázky niektorých známych budov mesta a žiaci mali určiť, o akú budovu ide a pomenovať ju. Boli tam napr. Múzeum Andreja Kmeťa, Národná Galéria, Matica slovenská a iné.

Na vypracovanie oboch testov, ktoré vypracovávali za sebou bez prestávky mali 90 minút. Počas tohto času si mohli žiaci prejesť (dostávali aj croissant na začiatku) či napiť sa. Napriek tomu, že mohli aj piť počas testu, jedinou povolenou pomôckou bolo obyčajné pero. Tento rok to bol už 9. ročník tejto súťaže. Organizátorka súťaže v meste Martin sa teší veľkej účasti žiakov na tejto súťaži a držala palce všetkým účastníkom, aby boli čo najúspešnejší. Maximálny počet bodov bol 100 a úspešným riešiteľom sa stáva ten, kto dosiahne minimálne 60 bodov.

Spýtali sme sa žiakov našej školy, či bola súťaž náročná. Podľa žiakov v kategóriach C a D áno, podľa žiakov kat. E bola náročnosť priemerná a pre kat. F to bola obzvlášť náročná súťaž, nakoľko ich monotematická časť nebola na vyučovacích hodinách preberaná a teda sa toho museli učiť mnoho naviac.

Pripravil(a)

Mohlo by sa vám páčiť

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.