Okresné kolo Geografickej olympiády

Dňa 7.2. sa uskutočnilo okresné kolo Geografickej olympiády. Pre Martinský okres sa konalo v jedálni Základnej školy na ulici Mudroňovej.

Súťaž sa delila na tri kategórie, podľa ročníkov.
Boli to:
Kat. G – 5. ročník (“začiatočníci” súťaže)
Kat. F – 6. a 7. ročník
Kat. E – 8. a 9. ročník

Súťaž sa taktiež delila ne dve časti – praktickú a teoretickú.

Ako prvá bola teoretická časť, v ktorej žiaci využívali len svoje vedomosti, teda to čo sa naučili na vyučovacích hodinách a z kníh, ktoré boli určené (určené boli aj presné strany). V tejto časti boli aj určité tematické celky – jeden bol o téme, ktorú žiaci preberajú resp. preberali, ďalšia bol výberová témá, ktorá bola vopred určená, no a napokon to bol aj miestny región, teda región Turiec (Turčianska kotlina). Na túto časť mali žiaci 50 minút.

Praktická časť bola práca s atlasom. Pre kategóriu G to boli najmä všeobecné veci ako napríklad Slnečná sústava. Pre kategórie F a E to už boli otázky smerované ohľadom preberaného učiva a už spomínaných výberových tém. Niekto by si možno pomyslel, že práca s atlasom je jednoduchá, no časový limit bol 45 minút a otázky boli zväčša zákerné, napríklad vyhľadať oblasť či mesto na základe geografických súradníc, či určiť presné súradnice daného mesta.

Celkovo mohli súťažiaci získať 100 bodov (60-teoretická, 40-praktická). Úspešným riešiteľom sa stal ten, ktorý dosiahol minimálne 55 bodov, teda viac ako polovicu. Tí najlepší riešitelia postupujú do krajského kola. Žiaci našej školy hodnotia súťaž dobre, no šiestakov v ich kategórii prekvapili otázky z učiva, ktoré nepreberali. To bolo jediné mínus súťaže, podľa žiakov našej školy. Pre piatakov bola súťaž vraj pomerne jednoduchá.

Pripravil(a)

Mohlo by sa vám páčiť

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.