ŽIVEKO 2017

Samozrejme, naša škola je v Martine. No naši žiaci sa rozhodli školu presadzovať a zviditeľniť aj vo vzdialenejšej Nitre. Boli totižto na Žiackej Vedeckej Ekologickej Konferencii ŽIVEKO 2017, na Univerzite Konštantína Filozofa (UKF). Táto konferencii sa konala pri príležitosti Dňa Zeme 2017.     Konferencia ŽIVEKO
Na úvod by som nerád spomenul, že jeden zo žiakov našej školy, ktorí sa mali zúčastniť, sa nemohol dostaviť kvôli chorobe. No napriek tomu dostal diplom sa účasť, nakoľko tie boli vytlačené vopred.
Čo sa týka organizácie, na starosti to mala Katedra Ekológie a Enviromentalistiky na UKF. Prišli s nápadom, aby žiaci pri príležitosti Dňa Zeme 2017 vytvorili práce, ktoré vopred odoslali. Tieto práce boli vedecké články vytvorené na základe vzoru, ktorý bol zaslaný na školu. Prvá časť článku bola teoretická a v druhej časti článku mali jednotlivé týmy uskutočniť nejaký výskum, prípadne navrhnúť nejaký výskum na základe predošlej teoretickej časti. Navrhnúť výskum bolo v prípade, že daný výskum by nebol s jeho prostriedkami a možnosťami (príp. možnosťami školy) možný uskutočniť. Článok, ktorý ako som spomínal odoslali vopred mali k dispozícii porotcovia. Aj keď to bola konferencia, z každej kategórie sa vyhodnocovali traja najlepší. Vyhodnocovali sa hlavne na základe ich prezentácie, ktorú odprezentovali celej kategórii (porotcom aj ostatných žiakom danej skupiny).

Svoju prácu museli predviesť a obhájiť. Čas na prezentáciu bol 10 minút a potom dostali ostatný šancu 5 minút na diskusiu ohľadom práce. Najlepší dostali diplom navyše za umiestnenie a nejakú hmotnú cenu. Všetci (víťazi ale aj ostatný) dostali diplom za účasť na konferencii a tašku s propagačným materiálom a nejakými ďalšími vecami pri registrácii.
Najlepší z našej školy bol žiak, ktorý sa umiestnil na 3. mieste. Bol ním Matej Dombovič s príspevkom “Príroda na hodinách biológie.” V jeho práci pozoroval liahnutie kuriatok z vajíčka a ich vývin až po dospelého jedinca.

Okrem prezentácii prác na konferencii bola na začiatku okrem organizačných pokynov časť, kde nám ukazovali rôzne fyzikálne pokusy. Povedali si, že okrem ekológie a enviromentalistiky žiakov zaujmú aj fyzikou a tak sa aj stalo. Po týchto pokusoch bolo na rade menšie občerstvenie so živou hudbou. Po občerstvení boli na rade práce, keď skončilo prezentovanie a porota sa rozhodovala o víťazoch, tak sa žiaci mohli opäť občerstviť no a po samotnom vyhodnotení išli žiaci domov.

Pripravil(a)

Mohlo by sa vám páčiť

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.